Vesztergombi József Cabernet Franc 2012 – czerwona esencja z piwniczki pustelnika

W zeszłą sobotę odbyłem błyskawiczną, dosłownie jednodniową (a w zasadzie kilkugodzinną) wizytę w Szekszárdzie, miejscu, które od dawna znajdowało się w kręgu moich zainteresowań, zwłaszcza jeśli chodzi o dobre, czerwone wina. I choć nie był to wypad stricte enologiczny, to oczywiście nie mogło się obejść bez niewielkiej degustacji lokalnych trunków, na którą wybrałem piwnicę Garay Élménypince. Ów lokal pełni rolę integratora miejscowych producentów, łącząc rolę winebaru, specjalistycznego sklepu oraz muzeum z ciekawą ekspozycją na temat wina. Dostępnych jest tu ponad 300 etykiet od 40 różnych winiarzy.

Dom szekszárdskich win. (fot. własna)

 

Sięgnąłem zaś po wino od małego, nieznanego mi dotąd producenta – Józsefa Vesztergombiego. Owo nazwisko fanom węgierskiego wina może się okazać znajome – jego brat, Ferenc, również posiada winiarnie, której produkty można znaleźć na półkach wielu węgierskich supermarketów (Vesztergombi Pince), aczkolwiek bracia nie współpracują ze sobą. O Józsefie wiadomo tyle, że ma bardziej tradycyjne podejście do wyrobu wina, uprawia grona na 10 ha i że współpracuje tylko z wybranymi, małymi winotekami. Więcej informacji trudno znaleźć, gdyż jego strona internetowa nie działa, nie ma profilu w mediach społecznościowych, a i sama nazwa jego firmy (Remete-Bor, czyli Wina Pustelnika) wskazuje na to, że nie poszukuje on zbytniego rozgłosu.

Wino pustelnika… (fot. własna)

 

Vesztergombi József Cabernet Franc 2012 to niezwykle udana wariacja na temat tej odmiany. Posiada ono purpurową barwę, w nosie wyczuwalne są aromaty dojrzałych wiśni, czereśni, czerwonej porzeczki, a także nuty ziemiste oraz ściółka. W ustach pierwsze skrzypce wiedzie świeża, wyraźna kwasowość, z którą idealnie współgrają tony owocowe: wiśni, czereśni, jerzyn i porzeczek, jest też miękka, pluszowa tanina oraz ziemistość. Dwa lata dojrzewania w używanych beczkach nadało mu nieco szlachetnych rysów, nie tłamsząc przy tym soczystej owocowości, przez co aż chce się sięgnąć po kolejny kieliszek. Ocena: ***/****. Cena: 2600 HUF (34,50 PLN). W tej cenie – doskonały wybór.

Źródło wina: degustowane w Garay Élménypince.

Podobne wpisy