Korek czy zakrętka – recenzja książki Michała Bardela

Z zaciekawieniem sięgam po wszelakie książki traktujące o winie. Wiedzy o tym szlachetnym trunku nigdy nie zawiele, zwłaszcza, jeśli patrzymy przez pryzmat naszego, mało obytego winiarsko społeczeństwa. Przeciętny Polak po wino sięga rzadko, a jego wybór w dużej mierze determinuje cena, poziom słodyczy, wygląd butelki czy też etykiety oraz oczywiście jego dostępność. Z tą ostatnią często bywają problemy, aczkolwiek chociażby dzięki dyskontom nawet w małych miasteczkach jest szansa nabyć przyzwoite butelki do codziennej konsumpcji.

Korek, czy zakrętka? (fot. własna)

 

W dziedzinie poszerzania wiedzy winiarskiej w ostatnich latach zrobiono wiele – w dużych miastach regularnie odbywają się kursy WSET, w mediach dość często znajdujemy artykuły nt. wina, sukcesywnie pojawiają się wznowienia znanych, światowych bestsellerów (Wielki Atlas Świata Win, Kurs wiedzy o winie, Wino. Kurs wiedzy, Wino. Praktyczny poradnik. Wine Folly.), pojawiło się także sporo książek napisanych przez polskich autorów. W ten trend wpisuje się nowa pozycja Wydawnictwa Znak – Korek czy zakrętka autorstwa redaktora naczelnego magazynu Czas Wina – Michała Bardela.

Na 270 stronach autor mierzy się z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat wina, okraszając swoje opowiedzi barwnymi anegdotami. Za bazę pytań posłużyły mu w dużej mierze doświadczenia wykładowcy akademickiego oraz praca w branży winiarskiej. Inspirację czerpał z książek dla dzieci autorstwa Doroty Sumińskiej Dlaczego hipopotam jest gruby?, a także Dlaczego oczy kota świecą w nocy?. Forma zadanych w nich pytań i odpowiedzi pozwala czytelnikowi zgłębić się w lekturę i niezauważalnie nabyć sporą porcję wiedzy.

W książce nie brakuje objaśnień żargonu (fot. własna)

 

Pytania zebrane są w jedenaście rodziałów, obracających się wokół szerszego zagadnienia – jak chociażby Wino w historii. Znajdziemy w nim wiedzę na temat tego skąd w ogóle wzięło się wino, jak smakowało w starożytności, ale opisane są też bardziej współczesne wydarzenia – dostajemy odpowiedź na to, co się stało podczas degustacji paryskiej. Spora część zadanych pytań z punktu widzenia kogoś, kto miał styczność z winem wydaje się wręcz trywialna, ale autor udowadnia, że każde z nich ma sens, i na każde należy odpowiedzieć. W końcu ktoś je kiedyś zadał.

Książka napisana jest prostym, czytelnym językiem, jest łatwa w odbiorze, widać w niej ideę demokratyzacji wina  i zmiany jego postrzegania wśród szerokich mas konsumentów, w czym w całej rozciągłości zgadzam się z autorem. Wino to o wiele więcej niż alkohol – to część kultury kulinarnej. – pisze autor. I nie sposób się z nim nie zgodzić. Nie ma znaczenia, czy wino pijemy w eleganckiej restauracji, czy podczas wiejskiego festynu, gdy w tle przygrywa nam nuta disco polo – w każdym z tych miejsc znajdzie swoje miejsce i świetnie się sprawdzi. I tu i tu będzie częścią kultury – zarówno tej postrzeganej jako niska, jak i tej wysokiej.

Geografia to podstawa! (fot. własna)

 

Sporo miejsca autor poświęca geografii wina, miejscu jego pochodzenia, aczkolwiek bez zbędnego zgłebiania się w tematy konkretnych apelacji i regionów winiarskich. Z książki dowiemy się, gdzie znajduje się najwięcej winnic, jaki klimat jest dla winorośli najbardziej odpowiedni, kto produkuje najwięcej wina i kto go najwięcej spożywa (Uwaga, spoiler! Największe spożycie per capita notuje się… w Watykanie). W książce znajdziemy także odpowiedzi na pytania dotyczące technologii produkcji, przechowywania i spożycia wina.

Podsumowując, moim zdaniem Korek czy Nakrętka jest najlepszą pozycją na rynku wydawniczym dla osób zaczynających swoją przygodę z winem, aczkolwiek bardziej zaawansowani winopijcy także znajdą w nim nowe informacje. Wiedza została podana w sposób prosty, czytelny, nie znajdziemy tu komunałów, a przy każdym, używanym w żargonie winiarskim sformułowaniu znajdziemy jego objaśnienie. Oprawa graficzna jest skromna, nie ma obrazków, diagramów i rycin, co dla wielu wzrokowców może być pewnym ograniczeniem, ale absolutnie nie zaburza odbioru treści. Język jest zrozumiały, anegdoty zabawne, a przykłady dobrze dobrane. Książkę zdecydowanie polecam.

Bardel M., Korek czy zakrętka?, Wydawnictwo Znak, Kraków 2018.

Cena okładkowa: 49,90 PLN.

Książkę otrzymałem do recenzji od wydawcy.

Podobne wpisy