Temperamentne Tempranillo? – Hiszpańskie wina z Biedronki.

Rzadko kiedy zdarza mi się pisać o promocjach winiarskich z polskich marketów, gdyż nie zwykłem sięgać po tamtejsze wina. Nie tak dawno otrzymałem jednak kilka butelek z hiszpańskiej oferty Biedronki, które wczoraj zdegustowałem. Tak, wiem – oferta już się zakończyła, ale wiele z tych flaszek znajdziecie jeszcze na półkach „owada”. I dobrze wpasowują się w porę roku – w lutym chętniej sięgamy po nieco cięższe czerwienie aniżeli lekkie, białe trunki. Pomny wcześniejszych doświadczeń z marketowymi winami nie miałem wobec nich wielkich oczekiwań, aczkolwiek znalazło się kilka win, które zrobiły na mnie dobre wrażenie. Przejdźmy więc do indywidualnej oceny.

Hiszpania jaka jest, każdy widzi. (fot. Biedronka)

 

Rectoral do Mar Albariño Rias Baixas 2017 to dość prosta, aczkolwiek świeża i przyjemna biel. Mamy tu jasnożółtą barwę, w nosie wyczuwalne są nuty grapefruita, cytrusów, oraz białego bzu. W ustach pojawia się sporo owocowości – aromaty grapefruita, cytryny, limonki oraz zielonego jabłka, a to wszystko przy całkiem przyjemnej kwasowości, lekkiej pikantności i delikatnie tyklo zaznaczonej słoności. Wszystko to daje całkiem fajne wino, nawet pomimo króciutkiego finiszu. Dwa poważniejsze minusy – zdecydowanie bardziej pasuje do cieplejeszej temperatury i nieco za dużo kosztuje. Cena: 29,99 PLN. Ocena: **/***.

Przyjemne, białe wino – dobre, ale na lato. (fot. Biedronka)

 

Bodegas Osborne Solaz Bio Tempranillo 2016 to chyba jedno z zaskoczeń tej oferty. Posiada rubinową barwę, w nosie mamy nuty owoców leśnych, maliny oraz dojrzałych, ciemnych wiśni. W ustach sporo owocu (jeżyny, czarna porzeczka, malina oraz śliwka) delikatna słodycz, a także lekko zaznaczona kwasowość, w tle pojawia się nieco tandetna (wióry) nuta dębowa. Wino jest gładkie, stosunkowo lekkie, a przede wszystkim bardzo pijalne. Cena: 19,99 PLN. Ocena: ***.

Owocowe, lekkie tempranillo. Gwiazda oferty. (fot. Biedronka)

 

Monte Carbonero Tempranillo & Syrah 2016 na pierwszy rzut zaskoczyło znacznie bardziej intensywną, ciemnopurpurową barwą. W nosie znajdziemy nieco nut owoców leśnych, maliny, trochę dymu i dość wystający alkohol. W ustach gęste, ale ani zbyt dużo owocu (czarna porzeczka), ani też fajnej kwasowości, tylko trochę wiór, delikatna goryczka i szczypta taniny. Szału nie robi. Ocena: 11,99 PLN. Ocena: **.

Wióra i szczypta owocu. Szału nie ma. (fot. Biedronka)

 

Real  Compañía de Vinos Tempranillo 2015 nie przekonało mnie. Dodatkowa adnotacja na etykiecie: Aged in oak barrels była wyszydzona już chyba na tysiąc sposobów, w sumie to ma rację – po co beczka winu za mniej niż dwie dychy. Ciemnopurpurowa barwa, w nosie czarna porzeczka, wiśnia, trochę czekolady i wanilia. W ustach przyjemna kwasowość, wiśnia, czarna porzeczka i nuta dębowa. Krótkie, choć w tej cenie trudno do czegokolwiek się przyczepić. Cena: 14,99 PLN. Ocena: **/***.

Proste, przyzwoite tempranillo. (fot. Biedronka)

 

Rioja Bentus 2015 według mnie to jedno z ciekawszych win tej oferty. Posiada ono purpurową barwę, w nosie nuty śliwki, czarnej porzeczki, czekolady i wanili.  W ustach sporo ciała, wyraźnie zaznaczona nuta dębowa pod postacią wanilii, śliwka, czekolada i czarna porzeczka, a to wszystko przy fajnej kwasowości. Może trochę za dużo beczki, ale generalnie wino jest przyjemne, z czasem (kilka godzin po otwarciu) jeszcze zyskuje. Mocny przedstawiciel tej oferty. Cena: 24,99 PLN. Ocena: ***.

Przyzwoita, choć nieco zbyt mocno dębowa Rioja. (fot. Biedronka)

 

Jak widać, blisko swego matecznika Biedronka ma całkiem dobre rozeznanie. W przedziale cenowym do 30 złotych są to przyzwoite wina, bez większych wtop, idealnie wpasowujące się w porę roku. Szkoda tylko, że jest to krótka oferta, a na półkach znalazły się już wina z Włoch (o nich w następnym wpisie). Po długiej przerwie wypadałoby, by oferty następowały po sobie w nieco większym przedziale czasowym.

Źródło win: przesłane do degustacji przez Biedronkę.

Podobne wpisy